XII Tallinna disainifestival Disainiöö (25.09.- 1.10.2017)

Disaini kultuur

Tallinna  Disainiöö Festival on igaastane suurüritus, mis demonstreerib Eesti ja teiste maade disainerite saavutusi ning käivitab arutelusid disaini rollist tänapäeva ühiskonnas. Festivali toimumispaikadeks on tihti unarusse jäänud huvipakkuvad arhitektuuripärlid, millest on kujunenud kultuurirahva lemmikkohad. Seekordne Disainiöö toimub ajaloolises Noblessneri allveelaeva tehases. Linna loomingulist vitaalsust kinnitab tihe satelliitide programm. Partnerite seast leiab lisaks disaineritele nii tärkavaid kui ka kogenud ettevõtteid, tootjaid, haridus- ning ametiasutusi. Ühiselt koostatud festivali kavas on harivaid disainitarkust pakkuvaid formaate, kultuuri- ja kvaliteet-meelelahutusüritusi ning disainikaubandust propageerivaid algatusi.

XII Tallinna Disainiöö Festival (25.09-1.10.2017) programm keskendub disaini kultuurile. Loodame, et festivali külastaja uuendab oma disainialaseid teadmisi ning kogeb mitme meelega, et disain on holistiline distsipliin, mis oma esteetika, inimkesksete tegutsemisprotsesside ja lahendustega on intgreeritud meie igapäevaellu.

Festivali kava on taas mitmekesine ulatudes harivatest loengutest, töötubadest, disainioksjonist näituste, valgusinstallatsioonide ning moeni. Mõeldud on erinevate inimgruppide peale unustamata lapsi.

Arhitektuuri- ja Disainigaleriis astub välja soome-eesti tandem Simo Heikkilä ja Toivo Raidmets näitusega FINEST FURNITURE DESIGN. Noblessneri Valukoda muutub enne lõplikku remonti meeleolukaks disainiruumiks, kus iga päev on avatud erinevad näitused, loengud, töötoad, väikesed söögikohad ning kus nädala lõpus õitseb disainikaubandus. Kõrvuti on Eesti ja Hollandi keraamikud Lotte Dowes ja Raili Keiv ning Eesti ja Saksa graafilised disainerid - toimub HGDF plakatikollektsiooni esitlus ja auhindu võitnud kalendrite näitus Saksamaalt koos kommentaaridega Prof. Gregor Krisztianilt. Elukeskkonna ligipääsetavuse teemadele on pühendatud Design For All näitus ning suminat pakuvad linnamesilas-tega seotud teemad Poola näidete põhjal. Loomisel on Pööningualuste poeesia nurk, kus disainerid ja arhitektid oma luuleloomingut esitavad. Moeürituste fookuses on seekord keskkonnasõbralikud ja targad kangad. Kuulutataks välja konkursi Vegan Fashion võitjad ning osavõtjate tööd on tutvumiseks kõigile. Nutitekstiilide näitusel otsitakse vastuseid küsimustele: kuidas muudab tehnoloogiaga seotud rõivas ja tekstiil meie elukeskkonda harmoonilisemaks? Omapärane moeetendus tutvustab noori lootustandvaid rõivadisainereid.

Seminar pealkirjaga "Disaini kultuur" juhatab teed humaansusele disainis ja äris. Tuntud disainistrateeg Michael Thomson ja kaasava disaini ekspert Jak Spencer Londonist ning tarkade tekstiilide spetsialist Oscar Tomico toovad meieni elu paremaks disainimise näiteid. Interdistsiplinaarsuse mudelitest räägib Christian Pagh Taanist. Disainihariduse ja disainiteadlikkuse üle arutavad Ornamo president Kristian Keinänen ning Kristjan Mändmaa. Jüri Kermik keskendub vineeri- ja mööbliteemadele. Simo Heikkilä arutleb käeliste oskuste hääbumisest. Graafikasõpradele pakub Thilo von Debschitz huvitava uurimistöö.

Tavapäraselt saab osaleda nii esineja kui vaatajana PechaKucha õhtul ning "Mina olen disainer" välkloengutes. Disainioksjoni tulu läheb ka seekord disainitudengi harimiseks välismaal. "Liiklemiseks" on taas avatud Disainitänav ja Moepõik, mis annavad võimaluse otse suhelda erinevate disaineritega ning osta head disaini.

Vaata 2016 festivali muljeid siit