Selgusid konkursi Eesti juurte juurde võitjad! 27.09.2013

I KOHT: PADINAD, autor KERTU RATTASEPP

Padinad ehk nahkrihmade või nööridega saabaste alla köidetavad teravate kidadega lauakesed olid Eestis laialt tuntud juba keskajal. Eriti Loode-Eestis, saartel ja läänerannikul, muide ka Edela-Soome rannikul. Padinad hõlbustasid libedal jääl kõndimist, neid kasutasid kalastajad põrutamispüügil, samuti rannaroo niitjad. Nende padinate puhul on lisaks praktilisele väärtusele, milleks on edukas toimetulek libedal kõndimisega, keskendutud ka visuaalsele esteetikale ning soovile anda edasi eestlaslikku olemust ja põhjamaist minimalismi. On peetud oluliseks, et nn jäärauad ehk padinad oleksid naisterahvastele kandmiseks atraktiivsed ning et neid saaks kinnitada ka erineva kontsa ja tallaga saabaste külge. Toote teostamisel on kasutatud Jõgeval pargitud Saaremaa lehmade nahku, millele laserlõikusega lõigatud Pöide ja Pühalepa vöökirjast inspireeritud motiivid. Libeda vastu on padinate külge kinnitatud terasketid, mis nakkuvad jäässe ka läbi lume ja tänavasoola. Hoiustatavad kompaktses ning ruumi säästvas kotis, mis mahub hõlpsasti ka väiksemasse käekotti. Padinad on saabastele lihtsasti kinnitatavad, muutes jalatsi ilme huvitavamaks, ent jäädes siiski eestlaslikult tagasihoidlikuks, ning nende disain annab meile aimu ka rahvuslikust kultuuripärandist.

II KOHT: VARJUALUNE QT, autor TARMO PIIRMETS

Tootja:  Kärdla Puit

Materjal : eri mõõtudes töötlemata männilaud

Mõõdud: 5,6 m x 3,5 m x 2,8 m

Sisearhitekt TARMO PIIRMETS esitles varjualust, milleks olevat inspiratsiooni saanud lauavirnast. Lauavirn aias on ju eestlastele omane, vaat et saanud juba arhitektuurseks objektiks. Et tuul laudu kuivana hoiaks, pannakse laudade vahele klotsid. Sellisest lihtsast võttest tuli idee teha varjualune, mis sobiks Eesti talumaastikku, aga ka linnaaedadesse. Pannes laudade vahele klotsid teatud rütmiga, saab moodustada põnevaid mustreid. Seda ehitist saab kohandada kas väliköögiks, istumisnurgaks või lausa dušivõtmise kohaks. Autoril on plaanis hakata varjualust tootma.

III KOHT: KIIK/LAUD, autor HELEN TEIGAR

Materjal: kasevineer, tootmisjäägid

Kiik/laud on tootelahendus linnaeestlasele, kes tunneb rõõmu kiikumisest, kuid on väikese eluruumi tõttu sellest loobunud. Kiigena on võimalik seda riputada ukseavasse ning vajaduse korral saab eseme muuta kergelt detailidega mängides mugavaks lauaks, mida saab kasutada arvutialusena või ka viia sellega armsamale kohvi voodisse.

Auhinnafond 3000 eurot jagunes võitjate vahel järgmiselt: I koht 1500, II koht 1000, III koht 500.

Nominentide ja auhinnatud tööde näitus on avatud Arhitektuuri- ja Disainigaleriis 5. oktoobrini 2013.