Eesti disainipäevad Mehhikos 27.02.2023


Eesti ja Mehhiko disainerid on alustanud koostööd jätkusuutliku tuleviku kujundamisel

Märgates, et rohedisainist või kestlikkusest üksi ei piisa, leiti Eesti Disainerite Liidu ja Universidad Autónoma Metropolitana (Mehhiko) koostöös ühisosa biodisaini teemal. Biodesign pakub sügavamat koostööd loodusega, nägemuse nihkumist antropotseenist ökotseeni, kus inimkeskkond ja looduskeskkond üksteist toetades koos toimivad.


2022. aastal külastas Mehhiko UAM Azcapotzalco disainitudengite delegatsioon eesotsas professor Sergio Davila ja Marco Ferruzcaga Disainiöö festivali, et esitleda biodisaini bakalaureuseõppe lõpuprojekte Eestis. Festivali käigus avastati, et paljudel Eesti tudengitel ja disaineritel on sellel teemal mitmeid sarnaseid algatusi ning seejärel sündis ka otsus korraldada järgmiseks rahvusvaheline üritus nimega EESTI DISAINIPÄEVAD MEHHIKOS juba teisel pool ookeani.


Kahe riigi vahel on loodud partnerlus biodisaini projektide ja ringmajanduse algatuste kaudu. Kahel nii kaugel asuval ja näiliselt üksteisest eraldatud riigil on palju ühist. Ma arvan, et lõpuks on ennekõike otsustava tähtsusega sotsiaalsete tavade ja tööprotsesside kiire muutmine, et näidata uusi viise tootmiseks ning probleemide lahendamiseks. Institutsioonidena peaksime just meie edendama seda liikumist, mis soodustab teatud nihke tekkimist kultuuris,“ ütleb Sergio Davila.


EESTI DISAINIPÄEVAD MEHHIKOS toimuvad koostöös Eesti Disainerite Liidu ja Eesti Kunstiakadeemiaga Mehhiko ülikoolis UAM. Azcapotzalco disainiteaduskonnas toimuvad Eesti disainerite erinevad töötoad – Reet Ausi (PhD) juhtimisel kasutatud objektide taaskasutamise töötuba; töötuba koostöös Tartu Ülikooli doktorandi Marie Vihmariga, et uurida orgaaniliste jääkidest valmistatud hügromorfseid roboteid. Lisaks on õpilastel võimalus teha koostööd Riina Õunaga toidujäätmetest biomaterjalide valmistamisel ning lõpuks ühineda töötoaga, kus koos disaineri ja doktorandi Marta Konovaloviga uuritakse moeesemete parandamise tehnikaid.


Ülikoolis eksponeeritakse Kärt Ojavee (PhD), Annika Kaldoja ja Marie Vihmari kuraatorinäitusel "MATERIAL II" 30 tööd Eesti disaineritelt. Seejärel rändab näitus edasi Veneetsia disainbiennaalile.