Festivalide Disainiöö ja JuuJääb koostöös püstitati Nautse karjamaale hüpikhotellid. 17.07.2015

Tulevikumuusika festival JuuJääb ja disainifestival Disainiöö demonstreerisid koos disainitudengitega uut taset hotellidisainis. 2.juuliks kerkis Nautse karjamaale seitsmest üksusest koosnev omapärane hüpikhotelli linnak, mis oli festivalikülaliste huviorbiidis neli päeva ning asustatud kuni jazzfestivali lõpuni.

Idee sai alguse festivali Juu Jääb korraldaja Villu Veski tõdemusest, et 19 aastat kestnud festival vaevleb kroonilises magamiskohtade puuduses. See seab piirid ette ka paaripäevastele pereväljasõitudele. Juba 20 aastat koostööd teinud muusik Villu Veski ja disainer, Disainiöö korraldaja Ilona Gurjanova lõid kevadel käed ja otsusid appi kutsuda värskete ideedega EKA tudengid.

Hüpikhotelli projektis osales 14 EKA tudengit tootedisaini, sisearhitektuuri ja tekstiilidisaini kateedrist. Kiirele hotellikompleksi valmimisele aitas kaasa EKA taaskasutus-internetiplatvorm Ring, kus levib info tootmisjääkide kohta. Populaarseimaks materjaliks osutus taaskasutusvilt, millest 100% valmis hotell Kuup. Traditsioonilsest heinarõugust inspiratsiooni saanud 4 objektist koosnev hotellikompleks Rõuk oli samuti seest kaetud heleda vildiga. Muhu Boksi nimeline ööbimispaik meenutas väikest terrassiga suvilat, seintel olev muhulik värvikombinatsioon oli niiskust hülgav. Omapärase vormiga hotell nimega Muhk valmis painutatud vineerist plaatidest.

Kahe-kolme päevaga valminud hotelle hindas kõrgetasemeline hotelliäris kogenud zürii. Otsustajate hulka kuulus Hotellide ja restoranide liidu juht Feliks Mägus, Pädaste mõisahärrad Martin Breuer ja Imre Sooäär, Arensburg Hotelli tegevjuht Terje Nepper, Inglise disainer Alice Holmberg, Ivo Nikkolo, Ilona Gurjanova; kasutajakogemust testisid Villu Veski, Ivo Kõvamees Avisioonist, Gunnar Siiner Kadi raadio ja Saarte Hääle esindajana ning Saksa muusik Sven Kerschek. Zürii ülesanne oli etteantud hindamiskriteeriumite alusel määrata hotellidele tärnid nullist viieni. Hindamisel oli kõige tähtsam kasutajasõbralikkus, innovatsioon, keskkonnaga arvestamine, esteetika, tootmisvalmidus jne.

Nagu tavaeluski eelistavad erinevad inimesed ööbida erinevates hotellides. Nii selgusid ka erinevad maitsed zürii liikmete arvamusi kuulates. Matemaatilisele keskmisele toetudes ja oma otsuseid argumenteerides selgitati välja tärnid. Festivali lavalt kuulutati 4.juulil välja HüpikHotelli tulemused.

Funktsionaalne ja kauni kujuga vineerist minimalistlik projekt Muhk sai 3,4 tärni; veega varustatud heinalõhnast pakatav avar Muhu Box sai 3,6 tärni; funktsionaalse ja praktilise konstruktsiooniga kohalikku identiteeti rõhutav Rõuk sai 4 tärni; täiusliku kasutajasõbralikkuseni arendatud lukkudega kokkukäiv vildist kärbse motiiviga kaunistatud Kuup oma kohalike valgustite, hoiupaikade, lauamängude, vihmakeebi ja külma veiniga sai 4,5 tärni. 
Auhindadeks olid kõigile tudengitele Disainiöö 2015 festivali pääsmed; Juu Jääbi 2016 festivali passid; shampus Prikelt, Saarte Hääle aastatellimus ning 4,5 tärni saanud Kuup sai kokku 100 eurose Eesti Disaini Maja kinkekaardi.

Neli ööd kõige rohkem tärne võitnud hotellis ööbinud Eesti Disaini Maja galerii juht Kirke Tatar sõnul hämmastas teda ennekõike konstrukstiooni ja materjali suurepärane kooslus. “Öösel hoidis maja soojana ja kuumal suvehommikul magamisaseme jahedana. Teadsin, et kogemus saab olema väga elamusrikas, aga et see ka nii mugav ja kasutajasõbralik, oli üllatus omaette. Kindlasti veedaks sellises ajutises öömajas ka kõik oma tulevased festivaliööd."

Hotellilinnak kolib uude Juu Jääb festivali asukohta - Veskimäele, kus järgmisel aastal loodetavasti saavad tulevikumuusikasõbrad mõnusalt alternatiivhotelli mõnusid tunda. Disainerid jätkavad urbanistlike väikeobjektidega Euroopa projekti Human Cities raames.

HüpikHotelli projektis osalenud tudengid:
Kuup: Kristiina Veinberg, Egle Lillemäe
Muhu Box: Tiina Pärtel, Kätlin Mikker, Alden Jõgisuu 
Rõuk: Pertti Pleer, Artur Leete, Martin Petrov
Muhk: Sandra Goroško, Sander Tõniste, Janar Prutt

Projekti toetas EKA, Eesti Disainerite Liit, festivalid Disainiöö ja Juu Jääb, Toomtekstiil ja BalticPanels. Festivalil osales hüpikpoega ka Eesti Disaini Maja.

Fotod (Mari-Liis Heinsaar): https://www.flickr.com/photos/117839835@N05/sets/72157655110877899