Tootedisainiauhind BRUNO võitjad selgunud 27.10.2022

Disainiauhindade galal Balti Manufaktuuris selgusid 23.09 Eesti innovaatiliseimad tooted, mis pärjati tootedisainiauhinnaga BRUNO.

BRUNO

- Elukeskkondliku toote disain:

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Greenwood söögilaua tool / Markus Pärnamets

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Villaümbrik / Katrin Kabun

VÕITJA: B Wise / Siim Karro

- Elustiili toote disain:

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Comet / Tanel Veenre

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Telk kollektsioon / Kairi Lentsius

VÕITJA: Kira saapad / Sirli Ratasepp

- Insenertehnilise toote disain:

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: IWS uue generatsiooni pumpla teenindusava / Siim Simmermann

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Sheetsplint / Mihkel Masso

VÕITJA: Põiekateetri kinnitussüsteem / Henry Markus Gregory, Kertu Liisa Lepik, Linda-Maria Varris


Elustiilitoote kategoorias kuulutati võitjaks KIRA saapad, elukeskkondliku toote kategoorias B Wise seenematerjalist valgustid ning insernertehnilise toote kategoorias uudne põiekateetri kinnitussüsteem. Elutööpreemia silmapaistva panuse eest Eesti disaini sai tootedisainer Matti Õunapuu. BRUNO sotsiaalmeedias toimunud rahvahääletuse tulemusena valiti ka Eesti publiku lemmik, milleks sai Hannah Segerkrantzi disainitud süsinikunegatiivne tooteseeria Kiukivi.

Lisaks võitjatele said elustiilitoote kategoorias austava mainimise osaliseks Tanel Veenre Comet ehteseeria ja Kairi Lentsiuse disainitud Telk kollektsioon; elukeskkondliku toote kategoorias Markus Pärnametsa Greenwood tool ja Katrin Kabuni Woola villaümbrikud; ning insenertehnilise toote kategoorias Mihkel Masso Sheetsplint lahas ja Siim Simmermanni loodud IWS uue generatsiooni pumpla teenindusava.


BRUNO võitjad valis välja rahvusvahelistest disainiekspertidest koosnev žürii, koosseisus Päivi Tahkokallio (Soome), Anthony Luciano (USA), Sergio Davila (Mehhiko), Merike Rehepapp (Eesti) ja Spyros Bofylatos (Kreeka).

Žürii esinaine, Soome tootedisainer ja disainiekspert Päivi Tahkokallio, hindas parimate valikut raskeks, kuna disain võib olla elumuutev väga mitmest aspektist vaadatuna.

„Näiteks B Wise’i puhul tõusis esile suurepärane seenepäritolu materjalide kasutus, mis rajab teed uuele huvitavale bioesteetikale, samas kui KIRA saapad on hea näide uuskasutusest ja ringmajandusest, mitte ainult materjalikasutuse aspektist lähtuvalt, vaid ka kodulähedase tootmise seisukohalt. Selle toote puhul on ilmne strateegiline mõtlemine, mis ühelt poolt toetab kliimamuutuste leevendamise ja nendega kohanemise põhimõtteid ja teisalt toob välja kohaliku kultuuri, väärtused ja käsitööoskused modernses võtmes,“ sõnas ta.

Eesti tootedisainiauhinda BRUNO annab välja Eesti Disainerite Liit (EDL) Eesti väljapaistva toote või tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena.

„Heameel on tõdeda, et tootedisaini valdkonnas on toimunud heas mõttes rohepööre – palju on kestlikke, uudsetest biomaterjalidest ja taaskasutusprintsiibil tehtud töid. Toote innovatsioonile lisaks on oluline heita pilk ka ajalukku ning taaselustada nippe, mida meie esivanemad näiteks mööblit valmistades oluliseks pidasid, just sellised tooted on silma hakanud ka meie rahvusvahelisele züriile. Kõige tähtsam ei ole tegelikult võitja väljaselgitamine, vaid uudsete disainilahenduste ning andekate disainerite tutvustamine avalikkusele. Loodame, et Eesti disaini kõrge professionaalne tase inspireerib ettevõtjaid ja avalikku sektorit tihedamat koostööd tegema,“ rääkis Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht ning Disainiöö peakorraldaja.

BRUNO auhinda antakse välja 2006. aastast iga kahe aasta tagant.